Počet výsledků: 65

Otevřít filtraci

angio- je předpona, která znamená „týkající se krevních cév“ či „související s krevními cévami“. Příklady: angiogeneze – tvorba nových krevních cév, angiografie – vyšetření krevních cév pomocí nějaké zobrazovací metody, angiokeratom – nezhoubná (benigní) léze, která vzniká rozšířením nebo popraskáním krevních cév v blízkosti povrchu kůže, angiologie – lékařský obor, který se zabývá studiem a léčbou onemocnění krevních a lymfatických cév, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz angio-.

Angiologie je lékařský obor, který se zabývá studiem a léčbou onemocnění krevních cév a lymfatických cév. Odvozené přídavné jméno je angiologický, lékař specializující se na angiologii se nazývá angiolog. Viz také angio-, -ologie.

Angiotenzin-konvertující enzym 2 neboli ACE2 (zkratka pochází z anglického názvu angiotensin-converting enzyme 2) je enzym, který se nachází na povrchu buněk v plicích, tepnách, srdci, ledvinách a střevech. ACE2 snižuje krevní tlak, neboť rozkládá oligopeptid označovaný jako angiotenzin II (který má vazokonstrikční účinky) na kratší oligopeptid, označovaný jako angiotenzin(1-7) (ten má naopak vazodilatační účinky). ACE2 tak působí proti účinku ACE, který naopak krevní tlak zvyšuje. V roce 2020 se ukázalo, že ACE2 je rovněž receptorem pro některé koronaviry – mezi nimi i SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19. Viz také angiotenzin, angiotenzin-konvertující enzym.

Angina pectoris je náhle vzniklá bolest na hrudi, kterou často vyvolá tělesná námaha. Její příčinou je zúžení věnčitých tepen a tím i omezení krevního zásobení srdce. Pozor: Angina pectoris není totéž co angína!

Nestabilní angina pectoris neboli předinfarktový stav je první záchvat anginy pectoris nebo zhoršení stávající anginy pectoris.

Angiogeneze je tvorba nových krevních cév. Tento pojem se často používá v souvislosti s onkologií, neboť rostoucí zhoubný nádor si „zajišťuje“ svou vlastní výživu tím, že si vytváří nové krevní cévy, kterými k němu proudí živiny a jiné látky potřebné k jeho dalšímu růstu. Viz také angio-, inhibitory angiogeneze.

Angiolinka je pracoviště pro provádění angiografie. Takové pracoviště je kombinací operačního sálu a RTG vyšetřovny. Viz také angio-.

Digitální subtrakční angiografie (DSA) je zobrazovací metoda používaná při vyšetření krevních cév, která je založena na zdokonaleném rentgenovém vyšetření. Princip DSA je poměrně jednoduchý: lékař zhotoví klasický RTG snímek před a po aplikaci kontrastní látky do krevní cévy. Počítač následně odečte obraz „před“ od obrazu „po“ snímkování a vymaže všechny obrazy tělních struktur, které cévy zastiňují. DSA je často využívána v diagnostice blokád tepen, které zásobují mozek a srdeční sval. Viz také angiografie.

Koronární angiografie neboli koronarografie je zobrazovací metoda používaná při vyšetření věnčitých tepen, při níž je do krevního oběhu vstříknuta kontrastní látka a následně je zhotoven rentgenový snímek srdce. Lékař tak může zjistit, zda věnčité tepny jsou či nejsou zablokované. Viz také koronární, angiografie.

MR angiografie neboli MRA (zkratka pochází z anglického názvu magnetic resonance angiography) je vyšetření krevních cév s využitím magnetické rezonance. Na rozdíl od klasické angiografie se při MR angiografii nepoužívá rentgenové záření. Výhodou je nižší zátěž rentgenovým zářením, nevýhodou je však horší kvalita obrazu, zvláště při rychlých pohybech srdce. Z tohoto důvodu jsou přístroje běžně používané v nemocnicích v současné době využívány spíše pro zobrazování cév mimo srdce. Viz také magnetická rezonance (MR), angiografie.

Zobrazeno 1 až 10 z 65

Počet výsledků